Tyto webové stránky používají soubory cookie, aby zajistily nejlepší možný zážitek při návštěvě webových stránek. Další informace najdeš v našich zásadách ochrany osobních údajů. Chceš-li souhlasit s používáním druhotných souborů cookie, klikni na tlačítko "Souhlasím"
Sabina Rosecká, SabinaYoga
Stejně jako se ze země derou první jarní květy, i náš organismus ožívá a aktivizuje své očistné procesy. Studie ukazují, že na jaře se zrychluje metabolismus a tělo se přirozeně snaží zbavit přebytečných látek nashromážděných přes zimu. Játra, ledviny i další orgány začínají pracovat efektivněji a podporují očistu těla. Jaro je tedy očistě těla přirozeně nakloněné.
Buňky těla mají ve svém uvolněném stavu přirozenou schopnost vyplavovat toxiny. V průběhu celého roku a zvláště na jaře má v těle fungovat přirozená očista. Když je však tělo v napětí, buňky se uzavírají a jejich schopnost detoxikovat se klesá. Co se však stane, kdy stažené tělo začneme v očistě radikálněji podporovat? Zahltí se. Jednoduše není schopno zpracovat množství škodlivin, které se ze zanesených buněk vyplavují. Pokud je tělo ve stresu, není schopné toxiny efektivně uvolňovat – zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu dokáže zpomalit činnost jater a „ucpat“ detoxikační cesty. Po takovém detoxu můžeme zažívat pocity velké únavy, bolesti hlavy, může propuknout nemoc, zánětlivé procesy, zhoršuje se kvalita pleti či se objeví vyrážky.
Dejte svému tělu čas a prostor. Krátkodobé extrémy možná slibují zázraky, ale často končí vyčerpáním.
Touha „vyčistit se“ je přirozená, ale neměla by se zaměnit za drastický detox. Odborníci varují, že extrémní detoxikační režimy (například dlouhé hladovění či přísné džusové půsty) mohou vést k dehydrataci, nerovnováze vnitřního prostředí a nedostatku důležitých živin. Paradoxně tak mohou oslabit přirozené očistné procesy organismu namísto toho, aby je podpořily. Místo tvrdého režimu a tlačení na výkon je zvláště na jaře moudřejší volit jemnější techniky. Ideální jarní očista by měla být kombinací lehké stravy, jarních bylin objevujících se v přírodě kolem vás, lehké formy pohybu a odpočinku.
Základem úspěšné očisty je tedy uvolnění – stav, kdy tělo může pustit to, co už nepotřebuje. Když se uvolní mysl i svaly, organismus lépe regeneruje a detoxikuje. Pomoci mohou třeba procházky v lese, jemná jóga, meditace nebo teplá voňavá koupel a také mentální hygiena. Avšak to je téma samo o sobě. :)
Inspirujte se tím, co fungovalo našim předkům – využijte to, co nám jarní příroda sama nabízí. Tady je několik tipů a bylinky na očistu, které praktikujeme.
Pobyt v přírodě: Obyčejná procházka na jarním slunci dokáže divy. Čerstvý vzduch rozproudí krev, sluneční paprsky dodají vitamín D a zvednou náladu Kontakt s přírodou snižuje hladinu stresu a navozuje pocit uvolnění.
Kraniosakrální jóga: Jóga v pomalém tempu, zaměřená na dech a protahování, je ideální společník jarní očisty. Jemné jógové pozice podpoří cirkulaci krve a lymfy, čímž napomáhají odplavování škodlivin z těla.
Kopřivový čaj: Mladé kopřivy obsahují spoustu vitaminů a minerálů a mají přirozeně očistné účinky. Působí mírně diureticky, pomáhají pročistit krev a odlehčit ledvinám
Březová míza: Březová míza (někdy také březová voda) obsahuje řadu prospěšných minerálů a stopových prvků a má lehce sladkou chuť. Tělu dodá na jaře potřebnou hydrataci, živiny a podpoří jarní očistné procesy.